News Article

31/08/2017

2017 NSW PSSA Team Announced


Last week 286 students in 13 different teams competed at the annual NSW Primary School Sports Association (PSSA) Rugby Championships.

The three day tournament was held in Salamander Bay, from August 22-24.

Students were competing for a place in one of two NSWPSSA sides which will represent the state at the National PSSA tournament on the October long weekend in the Northern Territory.

NSW Rugby Union Pathways Manager Matthew Evrard says the NSWPSSA Rugby Championships is important because ‘the exposure to a different level of rugby provides an invaluable experience to students.

School teachers are the coaches of these rugby teams and as a result their focus is centred on the spirt of rugby, allowing students to play more creatively with their natural rugby abilities which is exciting to watch.’

In the final, Combined Independent Schools (CIS) defeated Sydney West 24-19 to claim The B.A. Orrock Memorial Shield.

Full results can be viewed here.

 


Congratulations to the following students selected in the 2017 NSWPSSA teams:

NSW PSSA Team

Role

Name

School

Association

Player

Kaleb Ah-Colt

Surveyor’s Creek PS

Sydney West

Player

Lachie Murray

Lane Cove West PS

Sydney North

Player

Daniel Wall

Milton PS

South Coast

Player

Drew Hope

Assumption, Bathurst

Polding

Player

Charlie Dixon

Scots College Prep School

CIS

Player

Finau Latu

Lethbridge Park PS

Sydney West

Player

Patrick Young

St Michaels Lane Cove

MacKillop

Player

Isaac Barker

South Grafton PS

North Coast

Player

Lachlan Smith

The Kings School

CIS

Player

Max King-Gibbons

Harbord PS

Sydney North

Player

Tom Watts

The Kings School

CIS

Player

Logan Aoake

St Columban’s Mayfield

Polding

Player

Jermaine Mcewen

Tregear PS

Sydney West

Player

Albert Litisoni

Marayong PS

Sydney West

Player

Thomas Klem

Balgowlah North PS

Sydney North

Player

Bailey Park

Scone Grammar

CIS

Player

Terrence Fusi

Lidcombe PS

Sydney West

Player

Henry Miller

St Philomena’s Bathurst

Polding

Player

Stanley Martin

Balgowlah Heights PS

Sydney North

Player

Troy Patea

St Clair PS

Sydney West

Player

Tyreece Arama

Wadalba Central School

Sydney North

Player

Stefan Ferster

Cranbrook Junior School

CIS

Coach

John Carters

Rydalmere East PS, Sydney West

NSW PSSA

Manager

Matt Barr

Woy Woy South PS, Sydney North

NSW PSSA

Trainer

Andrew Watson

Kelly’s Plains PS, North West

NSW PSSA

Convenor

Matt Lewis

Lidcombe PS, Sydney West

NSW PSSA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sydney PSSA Team

Role

Name

School

Association

Player

Jonah Thompson

St Patrick’s College Strathfield

CIS

Player

Lachlan Arrand

Shore Prep School

CIS

Player

Junior Latu

Banks PS

Sydney West

Player

Jack Tierney

Rouse Hill PS

Sydney West

Player

Jordan Dunn

Curl Curl North PS

Sydney North

Player

Sione Hopoi

Jamisontown PS

Sydney West

Player

Austin Durbridge

The Kings School

CIS

Player

Edwin Langi

St. Patrick’s Guildford

MacKillop

Player

Hunter Ryan

Scone Grammar

CIS

Player

Joseph Dillon

St Ignatius College

CIS

Player

Joshua Debritt

Samuel Terry PS

Sydney West

Player

Zane Rugless

St Andrews Malabar

MacKillop

Player

Matteo Cleverly

St Therese Mascot

MacKillop

Player

Calvin Levy

Leumeah PS

Sydney South West

Player

Matori Donovan

Glenmore Park PS

Sydney West

Player

Caleb McDonnell

Buxton PS

Sydney South West

Player

Harrison Esh

Our Lady of Lourdes, Baulkham Hills

MacKillop

Player

Benji Allen

Knox Grammar

CIS

Player

Beau Morrison

Mona Vale PS

Sydney North

Player

Carlos Te Puia

Hassall Grove PS

Sydney West

Player

Harry Wilson

Bateau Bay PS

Sydney North

Player

Harper Collins

Seaham PS

Hunter

Coach

Nathan Harvey

Parklea PS, Sydney West

Sydney PSSA

Manager

John Nugent

Wellington PS, Western

Sydney PSSA

Trainer

Dan Southwell-Keely

McAuley, Rose Bay

Sydney PSSA

Convenor

Matt Lewis

Lidcombe PS, Sydney West

Sydney PSSA